Toto je jedna ze základních otázek mnoha lidí. Odpověď je jednoduchá, protože lidé se dostali do situace, kde většina lidi zcivilizovala. Bohužel, jen většina a ne všichni. Co znamená zcivilizovat? Je to jednoduché, lidé přestali vnímat nebezpečí, přestali být pozorní a hlavně začali být lhostejní k ostatním. I když to v přeplněných obchodních domech a centrech měst vypadá, že je přece kolem všude plno lidí, takže se vlastně nemůže nic stát, opak je pravdou. Nejnebezpečnější místa jsou v okolí centra města nebo obchodních domech. Ne nadarmo se říká, že pod svícnem je tma.

Této situace využívá ta menší skupina lidí, kteří nezcivilizovali. Přepadají ve skupinách, vybírají si nepozorné oběti. Právě lidi, kteří mají na očích klapky, na uších sluchátka, v ruce telefon, řeší důležité telefonáty při chůzi, na toaletách odkládají tašky daleko od sebe, na parkovištích odemknou celé auto a dávají věci do kufru aniž by se podívali, zda není v okolí něco podezřelého apod.  Prostě lidi, kteří nabyli dojmu, že se jim vlastně nemůže stát. Patříte mezi ně?

Pak stačí málo, aby přišel nějaký „milý“ člověk s nabídkou parfému a opovažte se ho nekoupit. A přesně to je ten důvod, proč se zajímat o sebeobranu. Sebeobrana není jen fyzické zvládnutí konfliktu. Celá sebeobrana začíná vnímáním situace, předvídání, snaze nedostat se do konfliktu. Prostě jen otevřít oči. A až když vše zklame, přichází na řadu fyzická obrana.

Spousty lidí má pod pojmem sebeobrana spojené věci jako: půjdu na kurz a budu tam jenom makat, budou mě tam bít, budou tam se mnou házet a já vlastně nic takového nikdy nezvládnu. Toto je velký mýtus o systémech sebeobran. Žádný rozumný instruktor nebude učit 50kg ženu, jak házet se 100kg protivníkem nebo jak má necvičený chlap naložit nenapravitelnému kriminálníkovi. Je jasné, že tady je vítěz předem jasný. Proto je třeba se dozvědět jak protivníka překvapit, jak se vyhýbat konfliktům, jak reagovat. A přesně toto je ten důvod, proč se zajímat o sebeobranu.